Glädjande besked för niorna

glädjande besked för niorna

Glädjande besked för niorna

glädjande besked för niorna
På bild: Al-Salamahskolans nior VT 2019.

 

 

 

Glädjande besked för niorna - de fick vad de sökte i gymnasievalet

Det är med glädje som vi vill tillkännage att 99% av våra elever, årskurs 9, kom in på den linje som de hade valt inför gymnasievalet. Det är andra året i rad som vi ser goda resultat av vårt arbete och detta speglar i sin tur den starka kommunikationen som skolan har byggt med både elever och föräldrar. Bland våra viktigaste mål är att just examinera elever som har fått kött på benen inför gymnasietiden. Vi önskar våra elever framgång i sina liv och hoppas att de har goda minnen från sin tid i grundskolan på al-Salamahskolan.

Vi vill även passa på att välkomna de nya niorna och givetvis de andra årskullarna till ännu ett spännande och lärorikt läsår.

Ha en glad sommar!

Bild rektor al salamah skolan

Vid pennan, Ziad Hasbani
Rektor, al-Salamahskolan